www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

IV 2013

Aktualności > Wydarzenia

Warsztaty FLETNI PANA
Na początku majowego weekendu w klasztorze na "górce" miały miejsce niecodzienne warsztaty. Uczestnicy zjechali się niemal z całej Polski, aby pod fachowym okiem Dumitru Harea, rozpocząć bądź kontynuować swoją przygodę z fletnią Pana. W tym zadaniu wspierał go Mariusz Wilk, który od 15 lat z pasją gra na tym niecodziennym instrumencie. Po kilkugodzinnych ćwiczeniach uczestnicy wspólnie zagrali peruwiańską balladę w kościele sióstr nazaretanek. Warsztaty stały się przeciekawym spotkaniem osób w różnym wieku, różnych profesji, których połączyła miłość do muzyki.

Zapraszamy do galierii


Warsztaty dla grupy niemieckiej

Po raz siódmy w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki gościli uczniowie z Mittelschule w Kirchenlamitz/Bayern/Niemcy z nauczycielami. Uczniowie spotykają się co dwa lata i cały tydzień spędzają ze sobą, biorąc udział w różnych zajęciach, spotkaniach i wycieczkach. Tegoroczny pobyt uczniowie rozpoczęli od spotkania ze Starostą Ostrzeszowskim panem Lechem Janickim oraz bardzo ciekawymi warsztatami w klasztorze sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie na temat: "Zajęcia pierwszych zakonników". Z dużym zainteresowaniem zgłebiali z historię Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego podczas zwiedzania muzeum klasztornego. W programie była tez wycieczka do Wrocławia i wspólne zajęcia w szkole.

Zapraszamy do galierii


Kwartet wokalny z dyskretnym udziałem saksofonu

Muzyka w swojej naturalnej postaci była śpiewem, a moment, w którym człowiek odkrył jakie możliwości daje jego "własny" instrument czyli głos, przyspieszył jedynie rozwój sztuki wokalnej. Tryumfem artystycznym kompozytorów i śpiewaków jest bez wątpienia muzyka polifoniczna, / harmonijne połączenie kilku głosów /której szczególną urodę mogliśmy docenić w czasie koncertu kaliskiego kwartetu wokalnego - studentów i absolwentów Wydziału Pedagogiczno Artystycznego UAM - który w "Perłach w koronie" wystąpił 28 kwietnia. Ostatni już koncert piątego sezonu zawierał muzykę sakralną XVI i XVII wieku, chociaż nie zabrakło Ave Verum Mozarta oraz współczesnej kompozycji kaliskiego kompozytora Andrzeja Zdziubanego. Całość repertuaru przedstawiała wielką siłę pieśni sakralnych i ich modlitewno - kontemplacyjny charakter.
Kwartet, pracujący od dwóch lat pod kierunkiem Pani Beaty Szymańskiej, zaprezentował przede wszystkim europejską muzykę renesansu. Śpiewane po łacinie pieśni twórców: francuskich, hiszpańskich i angielskich dały poczucie jedności kulturowej i chrześcijańskiej Starego Kontynentu - wszak jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Nawet jeśli publiczność nie rozumiała części tekstu i tak liczą się emocje, które uaktywnia muzyka.
Śpiew acapella w pełni rozkwitł w XVI wieku za sprawą włoskiego Mistrza Palestriny i wszystkich jego naśladowców, dlatego, słuchając dawnego brzmienia, mogliśmy doświadczyć obcowania z duchowością czasów reformacji, okresem trudnym i wspaniałym.
W śpiewie acapella liczą się nie tylko wspaniałe głosy artystów, ale przede wszystkim ich zgodność, podobno naprawdę pięknie mogą śpiewać w wielogłosie jedynie ludzie, którzy bardzo się lubią. Ta zasada potwierdziła się w naszym koncercie.
Natalia Śpitalniak / sopran/, Monika Szczot / alt /, Maciej Jakubowski / tenor / i Marek Kamzol /bas/ , od wielu lat znają się i chcą śpiewać dla przyjemności- własnej i melomanów, te emocje przekazali także "perłowej" publiczności. Naprawdę nie potrzeba wiele, wystarczy prawdziwy talent i szczerość wykonania, a świat ożyje pięknem emocji nawet tych najdawniejszych.
Oprócz śpiewu mogliśmy tego wieczoru posłuchać także młodego instrumentalisty
Łukasza Ludwickiego, który podjął się nie lada zadania. Do renesansowych utworów wielkich mistrzów dograł własne partie saksofonu. Eksperyment się udał, przekonując nas, że muzyka zawsze otwiera wyobraźnię, wystarczy tylko podchodzić do niej z taką samą otwartością i nie zamykać się na żadne wpływy.
Ostatni koncert piątej edycji naszego cyklu przechodzi do historii. Ponownie spotkamy się w klasztorku już we wrześniu. Muzyczna jesień zapowiada się bardzo, bardzo atrakcyjnie. Zapraszamy.


Zapraszamy do galierii


Skupienie SNR

Skupienie dla seniorów SNR przebiegało pod hasłem: "Wierzę w żywot wieczny…" Ks. Piotr Pietrzyk MSF, który służył posługa duszpasterska, poprzez głoszone konferencje wprowadzał w doświadczenie wiary. Natomiast pani Jolanta Siwak, w prowadzonych spotkaniach, przybliżyła syndrom "pustego gniazda" oraz znaczenie mądrości i doświadczenia ludzi starszych. Całe skupienie przebiegało w atmosferze modlitwy i radości.

Zapraszamy do galierii


Spektakl "Małgorzata"

W sali ostrzeszowskiego kinoteatru mogliśmy obejrzeć spektakl "Małgorzata". Kanwą przedstawienia stało się życie siostry Małgorzaty - Ludwiki Banaś - nazaretanki z Nowogródka, której proces beatyfikacyjny się rozpoczął w 2003 r. Widowisko rozpoczęło się barwnym krakowiakiem. Następne sceny to przesuwające się przed oczami widza kolejne etapy życia Małgorzaty - od chrztu poprzez pracę w wadowickim szpitalu, powołanie zakonne, aż do heroicznego zmagania się z trudną rzeczywistością lat wojny i komunistycznych prześladowań.
Spektakl przygotowała Nazaretański Teatr Muzyczny "FUTRYNA". Muzykę skomponowała Piotr Kotas, zaś reżyserem przestawiania jest s. Antonia Mierzejewska.

Zapraszamy do galierii

Film: s. Żaneta Gadzińska

Wizyta Sekretarza Stanu z MKiDN

Gościłysmy w Ostrzeszowie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego. Gość przybył do Ostrzeszowa na zaproszenie posła Józefa Rackiego i senator Andżeliki Możdżanowskiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. europoseł Andrzej Grzyb, starosta ostrzeszowski Lech Janicki oraz burmistrz Ostrzeszowa Mariusz Witek. Pana Ministra i zacnych Gości przyjęła Przełożona Domu - s. Teofania Migowska. W arkany prac budowlanych i sytuacji finansowej wprowadziła ekonomka wspólnoty ostrzeszowskiej i Kierownik Projektu - s. Elwira Prokopek. Spotkaniu towarzyszyły lokalne media.
Jest nam niezmiernie miło, że spojrzenie Ministerstwa spoczęło na klasztorze ostrzeszowskim powierzonym naszej pieczy, którego przeszło trzystuletnia historia bez wątpienia stanowi dziś dziedzictwo kulturowe nie tylko Ziemi Ostrzeszowskiej, ale Południowej Wielkopolski i naszej Ojczyzny.

Zapraszamy do galerii

Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Kontakt | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego