www.nazaretankiostrzeszow.pl


Idź do treści

I 2013

Aktualności > Wydarzenia


Warsztaty "Zajęcia pierwszych zakonników"

W ramach ferii zimowych, Grupa Eucharystycznego Ruchu Młodych z parafii Opatów, spędziła kilka dni w Ostrzeszowie. W środę dzieci uczestniczyły w koncercie Muzyki Średniowecznej, a w czwartek zawitały do klasztoru na warsztaty edukacyjne. Tematem zajęć były "Zajecia pierwszych zakonników", a więc przede wszystkim odnalezienie się w roli średniowiecznego skryby piszącego gęsim piórem. Chociaz to czas przerwy w nauce, to ciekawym doswiadczeniem, okazało się poznawanie historii i zwiedzanie Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego.


Koncert Muzyki Średniowecznej

W ramach XXXV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", w środę mogliśmy odkryć kolejną muzyczna perłę, jaką jest zespół EUTERPR z Gdyni działający pod kierunkiem Barbary Czupul.
Młodzi muzycy wprowadzili nas w atmosferę średniowiecza. Wystapili w rekonstruowanych strojach, które w połączeniu z detalami (takimi, jak wianuszki na głowach dziewcząt czy biała zwierzęca skóra na podłodze), stworzyły niesamowitą atmosferę zamierzchłych czasów. Publiczność mogła usłyszeć grę nieznanych dzisiaj instrumentów, takich jak fidel, rebec, kumaryna, citola, szałamaja…
W repertuarze znalazło się wiele anonimowych włoskich, niemieckich, hiszpańskich i francuskich utworów z XII-XV wieku.

Za ten koncert dziekujemy!



Rekolekcje DMN


EUCHARYSTIA-ŹRÓDŁO NOWEJ EWNAGELIZACJI!

Rekolekcje w Ostrzeszowie przypadły na dni od 15 do 19 stycznia 2013 r. Na DMN-ie byłam po raz drugi. Tegoroczny temat spotkań to: Eucharystia-źródło nowej ewangelizacji. Najważniejszym elementem dla mnie była możliwość przeżycia Eucharystii, „wgryzanie” się w jej tajemnice, poznawanie jej sekretów. Jestem szczęśliwa, że poznałam tylu wspaniałych i ciekawych ludzi. Dziękuję Bogu za dar Ducha Świętego, dzięki któremu mogliśmy wspólnie się modlić, pogłębiać swoją wiedzę a także śpiewać, tańczyć, bawić się…

Wspaniałe były dla mnie Adoracje Najświętszego Sakramentu (zwane „Spotkaniami z Przyjacielem), na których byliśmy bardzo blisko Boga. Zapamiętam też wspólne Eucharystie, Koronki do Bożego Miłosierdzia, spotkania w grupach, …

Bardzo trudno było nam się rozstać, wiele łez popłynęło przy pożegnaniu. Brakuje mi tych wspaniałych ludzi, pozytywnej energii, sióstr… po prostu wszystkiego, co było naszym wspólnym udziałem. Mam wielką nadzieję, że się SPOTKAMY na kolejnym DMN-ie!

Justyna z Inowrocławia

GALERIA


Skupienie SNR

Jedną z form pracy Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny w ciągu roku są spotkania jednodniowe lub weekendowe raz w miesiącu, które odbywają się w różnych miastach całej Polski. Tematyka danego roku formacyjnego rozważana jest w trakcie konferencji, spotkań w grupie dzielenia, Eucharystii czy innych nabożeństw. Jest zawsze czas na spotkanie i rozmowy przy kawie. Dzieci uczestniczą w swojej formacji pod opieką sióstr nazaretanek.
Temat roku 2012/13: RODZINA KOŚCIOŁEM DOMOWYM


Koncert muzykujących rodzin

Tradycja rodzinnego kolędowania wpisała sie już na dobre w ostrzeszowskie Koncerty z cyklu "Perły w koronie". Melomani naszych muzycznych spotkań wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów rodzinnych. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły ciekawe duety instrumentalne: trąbka i saksofon, skrzypce i gitara, flet i keyboard, keyboard i skrzypce… Zagrali w nich członkowie ostrzeszowskich rodzinek. Nie brakowało również występów wokalnych, które pięknie rozbrzmiewały przy tak interesującym akompaniamencie.


Odkryć piękno Mszy świętej

Taki był temat liturgicznego dnia skupienia dla oazowiczów z diecezji kaliskiej. Spotkanie prowadził ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski - przewodniczący Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakrament w Kurii Diecezjalnej. Licznie zgromadzeni przedstawiciele Domowego Kościoła rozważali znaczenie i piękno Eucharystii, aby w ten sposób przygotować się do spotkania z żywym Jesusem obecnym w Sakramencie Ołtarza.
Również zwiedzanie Pobernardyńskiego zespołu Klasztornego stało się dobrą okazją do pogłębiania zachwytu nad pięknem tego daru, jakim jest Msza święta.


Warsztaty o baroku…

W okresie Bożego Narodzenia odwiedziła nas młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie. Klasa o profilu biologiczno-chemicznym wzięła udział w warsztatach edukacyjnych pod tytułem "Barok - styl w architekturze". Uczniowie po teoretycznym wprowadzeniu, mogli sprawdzić swoje wiadomości w biorąc udział w tematycznej krzyżówce, interaktywnej grze i podczas samego zwiedzania Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego. Nie zabrakło również ciekawych przerywników t.j. układanie zdjęć kościoła z puzzli, kredowania przy żłóbku…

WsteczPlayDalej

Wizyta Trzech Króli…

F:\BIURO 1\STRONA WWW\obrazy na strone\DSC06079.JPG
Error File Open Error
Odwiedzili nas Trzej Królowie. Pełni byli radości, że zobaczyli Króla i oddali Mu pokłon. Ze śpiewem kolęd, z wonią kadziła, nieśli błogosławieństwo Boże pod każdy dach. Przybyli do nas z małym opóźnieniem, zapewne już drodze powrotnej z Betlejem.

Jest to piękny zwyczaj, który ubogaciły ciekawymi strojani Siostry Nowicjuszki. Łączy się on z uczestnictwem w Mszy świętej, podczas której zostają poświęcone kadzidło, mirra i kreda. Później tą kredą oznacza się drzwi, pisząc litery CMB, stawiając krzyżyk oraz datę. Z jednej strony nawiązują one do inicjałów królów. Z drugiej, po łacinie, są skrótem od "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi ten dom), co jest manifestacją wiary.

F:\BIURO 1\STRONA WWW\obrazy na strone\DSC06066.JPG
Error File Open Error

Skąd naprawdę byli Kacper, Melchior i Baltazar

O mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli hołd Jezusowi, niewiele wiadomo. Wspomina o nich tylko Ewangelia wg św. Mateusza. Nie wiadomo jednak, ilu ich było, jakie mieli imiona, kolor skóry, jakiej byli narodowości. Nie wiadomo, kim byli: magami, mędrcami czy królami. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona - Kacper, Melchior, Baltazar - pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.

F:\BIURO 1\STRONA WWW\obrazy na strone\IMG_0796.JPG
Error File Open Error


Zgodnie z Ewangelią św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei do miejsca narodzin Jezusa przybyli ze Wschodu mędrcy, obecnie nazywani królami, którzy złożyli mu dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci.
Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele.


Imieniny Siostry Przełożonej…

F:\BIURO 1\STRONA WWW\obrazy na strone\DSC06045.JPG
Error File Open Error


W niedzielę swoje imieniny obchodziła Siostra Przełożona Domu Niepokalanego Serca Maryi - s.Teofania Migowska.
Drogiej Siostrze życzymy wielu łask Bożych i opieki Najświętszej Rodziny.



Ciekawe jest samo znaczenie imienia Siostry Przełozonej…

TEOFANIA (gr. "objawienie Boga") to bezpośrednie i osobiste objawienie się Boga. Stary Testament wprawdzie powtarza, że nikt nie może Boga zobaczyć i pozostać żywym (Wj 19, 21; 33, 20; Sdz 13, 22), opowiada jednak o teofaniach, jakie przeżył Mojżesz i inni (Wj 3, 1-6; 33, 17-23; 34, 5-9; Iz 6, 1-5). Ewangelie opowiadają o pewnego rodzaju teofaniach podczas chrztu Jezusa i podczas Jego przemienienia (Mk 1, 9-11; 9, 2-8).
Najważniejszą teofanią Boga była cała działalność Jezusa Chrystusa: cuda, dzieła miłości, przebaczenie na krzyżu, zmartwychwstanie… Objawienia się Boga w znakach teofanijnych pozwala odczytać wielkie wydarzenia historii świętej i zrozumieć ich zbawczy sens. Z woli Bożej objawienia te mają być przekazywane wszystkim pokoleniom, aż do skończenia świata.


Spotkanie z barokiem i nie tylko…

Klasa II A z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie wzięła udział w warsztatach edukacyjnych pod tytułem "Barok - styl w architekturze". Młodzież szybko przyswoiła sobie treści zawarte w prezentacji multimedialnej i nie miała większych trudności, aby odszukać elementów charakterystycznych dla epoki baroku w naszym kościele i kryptach. Warsztaty zakończyły się wspólnym kolędowaniem przy żłóbku Jezusa.

Start | O nas | Historia | Aktualności | Inicjatywy | Renowacja | Kontakt | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego